Poprzedni temat «» Następny temat
czy niepełnoletnim można sprzedawać broń ?
Autor Wiadomość
wojownik 
Szefu


Trenuję: BOKKEN
Dołączył: 22 Sty 2005
Posty: 1020
Wysłany: 22 Czerwiec 2007   czy niepełnoletnim można sprzedawać broń ?

No właśnie jak w temacie. Co o tym myślicie? W sklepie jest nunchaku, katany, shurikeny, kije itd. W sumie to nigdzie nie można jasno znaleźć konkretnej odpowiedzi na takie pytania :( Wiadomo, że np wiatrówki to na dowód i trzeba pesel podać (chyba że się coś zmieniło). Ale co z takim shurikenem? Może być tak samo groźny, albo nawet bardziej w rękach kilkuletniego dzieciaczka. Ostatnio mam sporo takich pytań związanych z pozwoleniami a odpowiedź na to trudno uzyskać. Patrząc np na allegro to tam już prawie nic nie wolno: tonfy, batony i shuriekny już są na czarnej liście.
_________________
https://www.bokken.pl/blog-nc-1.html
 
 
Zarun 
Posiada 2 dan


Trenuję: Aikido
Dołączył: 16 Maj 2007
Posty: 50
Skąd: z Europy
Wysłany: 23 Czerwiec 2007   

Rzeczywiście, mały dzieciakom raczej ostrej broni nie powinno się sprzedawać. Ale takiego bokkena albo kij, czemu nie? Ostrą bronią może sobie coś zrobić i po co mieć potem takiego dzieciaka na sumieniu i ewentualnie słuchać narzekań rodziców, no, sprawa sądowa pewnie nawet może być. Osobiście nie jestem pełnoletni ale i tak kupuję na moją mamę i ona dobrze o tym wie (bo niby kto przelew zrobi ^^). Ostrą bronią też bym sobie raczej nic nie zrobił ale taki 10-latek o niezbyt wysokiej inteligencji to kto wie. :/

Co do pozwoleń, takie jest prawo, zabraniają bez problemu w błyskawicznym tempie, ale o pozwoleniach to nie raczą pomysleć. Jeśli by zaś były to domyślam się, że kosztowałyby parę stówek. =='
 
 
 
Lothian 
Posiada 2 dan

Trenuję: iaido, shotokan
Dołączył: 06 Lip 2005
Posty: 86
Skąd: Z choinki ;)
Wysłany: 23 Czerwiec 2007   

Nie znalazłem żadnych przepisów nie pozwalających nieletnim sprzedawać broni, na którą nie potrzeba pozwolenia (rejestracji). Wydaje mi się, że powinien się tu włączyć zdrowy rozsądek sprzedającego (ale cóż to znaczy? :| ). Z drugiej strony znajdzie się niejeden niepoważny dorosły, który dokona zakupów na prośbę małoletniego... No niestety - dziura w przepisach (nie pierwsza, nie ostatnia).
_________________
Przed nami Wielka Przestrzeń...
 
 
uguisu 
Posiada 2 dan


Trenuję: budo ninpo taijutsu
Wiek: 52
Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 89
Skąd: zielona góra
Wysłany: 23 Czerwiec 2007   

Z tego co wiem, to przepisy określają sprzedaż materiałów i przedmiotów niebezpiecznych; w tym m. innymi broń palna na którą nie trzeba pozwolenia (straszaki, startery) broń biała, materiały wybuchowe i materiały pirotechniczne, jako niedozwolone w sprzedaży niepełnoletnim. W tym roku ma też wyjść rozporządzenie o zakazie sprzedaży osobom niepełnoletnim przedmiotów (zabawek) przypominających broń. Nalega na to UE.

W każdym razie w momencie kiedy masz wątpliwość, w przypadku, kiedy nie możesz znaleźć regulacji prawnej, radzę zwyczajnie zwyczajnie zapytać własnego sumienia ;)

Tutaj są przybliżone przepisy odnośnie broni: Zwróć uwagę zwłaszcza na ostatni akapit!
Cytat:
W rozumieniu cyt. wyżej ustawy (art. 4) bronią jest:

* broń palna, w tym broń bojowa, myśliwska, sportowa, gazowa, alarmowa i sygnałowa,
* broń pneumatyczna,
* miotacze gazu obezwładniającego,
* narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu:

a. broń biała w postaci

* ostrzy ukrytych w przedmiotach niemających wyglądu broni,
* kastetów i nunczaków,
* pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału,
* pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujących kij bejsbolowy,

b. broń cięciwowa w postaci kusz,
c. przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej (popularnie - paralizatory).

Nie jest wymagane pozwolenie na:

* posiadanie broni palnej wytworzonej przed 1850 rokiem lub repliki tej broni,
* gromadzenie broni w zbiorach muzealnych na podstawie odrębnych przepisów,
* dysponowanie bronią przez przedsiębiorców dokonujących obrotu bronią i amunicją na podstawie koncesji lub świadczących usługi rusznikarskie na podstawie odrębnych przepisów, o ile jest to związane bezpośrednio z prowadzeniem działalności gospodarczej,
* używanie broni w celach sportowych, szkoleniowych lub rekreacyjnych na strzelnicy działającej na podstawie zezwolenia właściwego organu,
* posiadanie broni alarmowej o kalibrze do 6 mm,
* posiadanie ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego,
* posiadanie paralizatorów o określonych parametrach tj. przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej10 mA
* używanie broni sygnałowej do celów wzywania pomocy, ratowniczych, poszukiwawczych oraz w trakcie imprez sportowych,
* posiadanie broni palnej pozbawionej cech użytkowych,
* posiadanie broni pneumatycznej

Mimo, że niektóre rodzaje broni można posiadać bez pozwolenia, to przedmioty te nie tracą przymiotu broni i w związku z tym sprzedawać je mogą tylko podmioty posiadające koncesję na obrót bronią i amunicją.
Prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu bronią i amunicją bez koncesji jest przestępstwem określonym w art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. Nr 67, poz. 679) zagrożonym karą pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Przestępstwem określonym w art. 37 cyt. wyżej ustawy jest również sprzedaż takiej broni (na posiadanie, której nie jest wymagane pozwolenie) osobie niepełnoletniej i jest ono zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
_________________
Biru obin-de ni-hon kudasai.
www.madeinchina.art.pl
Ostatnio zmieniony przez uguisu 23 Czerwiec 2007, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Zarun 
Posiada 2 dan


Trenuję: Aikido
Dołączył: 16 Maj 2007
Posty: 50
Skąd: z Europy
Wysłany: 24 Czerwiec 2007   

Hmmm, ciekawe ile Wojownik powinien już siedzieć w więzieniu, pewnie dożywocie by dostał. hehe xD

Z tego co tam jest napisane to dochodzę do wniosku, że nie można chyba nawet bokkena mieć... Ba, escrimy też! Chyba Kononowicz zrealizował swój plan "nie będzie niczego" :/
 
 
 
wojownik 
Szefu


Trenuję: BOKKEN
Dołączył: 22 Sty 2005
Posty: 1020
Wysłany: 25 Czerwiec 2007   

A dlaczego ja mam niby siedzieć? To rodzicie pozwalają dzieciakom kupować ze swoich konto na allegro. To samo jest w sklepie. Widać, że pisze do mnie dziecko (np chłopak) a podaje dane adresowe mamy.

Nie mam możliwości sprawdzenia wszystkich. Mogę jedynie się domyślać, ze to dziecko ma 10 lat.
_________________
https://www.bokken.pl/blog-nc-1.html
 
 
uguisu 
Posiada 2 dan


Trenuję: budo ninpo taijutsu
Wiek: 52
Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 89
Skąd: zielona góra
Wysłany: 25 Czerwiec 2007   

Jeśli chodzi o przepisy i prawne regulacje, nie ma w Tobie winy. Jeśli sprzedaż następuje drogą internetową a według danych kupującym jest osoba dorosła, to nie masz powodu odmówienia sprzedaży. A inna sprawa, że dzieciaki zawsze znajdą sposób, żeby sobie nabyć "zabawkę".
Nie wiem też, co się dzieje z banowaniem aukcji z tonfami i pałkami, bo jak do tej pory jest zakaz posiadania, a nie zakaz sprzedaży. Brak regulacji prawnych pod względem tych przedmiotów jest ciągle mocno dokuczliwy, tak dla sprzedawców, jak i kupujących.
Tak czy inaczej, dopóki według papierów sprzedajesz osobie dorosłej nie masz się czym martwić, chyba, że w wiadomości od kupującego w jakiś sposób ewidentnie widać, że dzieciak podszywa się pod rodzica, i są podstawy do podejrzeń, to w przypadku gdyby sprzedana przez Ciebie broń posłużyła do przestępstwa, możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności z tytułu niezastosowania wszelkich środków bezpieczeństwa związanego z handlem przedmiotami niebezpiecznymi. Ale to przypadek raczej hipotetyczny, (zdarzały sie podobne sytuacje w branży "fajerwerkowej") Przynajmniej tak mówią moi znajomi ze służb mundurowych :)
_________________
Biru obin-de ni-hon kudasai.
www.madeinchina.art.pl
Ostatnio zmieniony przez uguisu 25 Czerwiec 2007, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Antek1986 
Posiada 1 dan

Trenuję: brak
Dołączył: 27 Maj 2014
Posty: 7
Wysłany: 2 Czerwiec 2014   

Jak dla mnie to rodzice powinni pilnować dzieci. Sprzedawca z definicji sprzedaje towar, przecież nie będzie klientów sprawdzał ciągle
 
 
barszcz162 
Posiada 1 dan

Trenuję: Karate
Dołączył: 04 Cze 2014
Posty: 4
Wysłany: 4 Czerwiec 2014   

Powinni być jak w Teksasie w USA :)
 
 
kasikaw22 
Posiada 1 dan

Trenuję: brak
Dołączył: 21 Lip 2014
Posty: 4
Wysłany: 24 Lipiec 2014   

to chyba jakieś nieliczne przypadki


szamba
Ostatnio zmieniony przez kasikaw22 9 Październik 2014, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jedi 
Posiada 1 dan

Trenuję: tenis i łucznictwo
Wiek: 25
Dołączyła: 09 Lis 2012
Posty: 27
Skąd: Paczkowo
Wysłany: 13 Sierpień 2014   

A propos materiałów niebezpiecznych. Mogę kupić saletrę potasową czy azotan (V) amonu, węgiel drzewny i siarkę, a następnie z tego zrobić proch strzelniczy;-) A mam 16 lat. Gdybym się uparła mogłabym zrobić metę, o opium już nie wspomnę. A tu prawo zabrania mi posiadania kuszy (która jest bezpieczniejsza niż łuk, który mam), no sorry.
_________________
Come to the dark side, we have cookies.
 
 
madmax27
[Usunięty]

Wysłany: 17 Sierpień 2014   

Samo to że posiadasz taką wiedzę to jesteś niebezpieczna, już Cie lubię :D
 
 
niedozwolonanazwa 
Posiada 1 dan

Trenuję: MT
Dołączył: 30 Lip 2014
Posty: 44
Wysłany: 4 Wrzesień 2014   

W Polsce nie jest to możliwe,aby posiadać bron trzeba być co najmniej pełnoletnim,chociaż są wymogi gdzie granica wieku jest zawyżana do powiedzmy 21 lat,wszystko zależy o jakim rodzaju broni mówimy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group