Poprzedni temat «» Następny temat
Nauka walki kataną
Autor Wiadomość
duiner 
Posiada 1 dan

Trenuję: BRAK
Dołączył: 30 Lis 2008
Posty: 1
Skąd: Krk
Wysłany: 30 Listopad 2008   Nauka walki kataną

Od jakiegoś czasu chcę się nauczyć posługiwać kataną(Najlepiej mieczem a nie drewnianą pałką ;) ) i szukam w tym celu jakieś szkoły w internecie, jednak bez rezultatów. Zna ktoś może miejsce w Krakowie gdzie można nauczyć się tej sztuki?
 
 
alucard998 
Posiada 1 dan


Trenuję: iaido
Wiek: 35
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 3
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 14 Styczeń 2009   

Dużo czasu od twojego posta minęło i mam nadzieję, że Ci ktoś to już wytłumaczył ale jakby ktoś chciał zapytać w przyszłości to powiem tylko, że jak chcesz nauczyć się walczyć kataną to najlepiej trenować iaido. Szkoła iaido jest w Krakowie a więcej informacji znajdziesz tu. i jeszcze jedno nie istnieje szkoła w której ci dadzą od razu katanę do ręki bo sobie coś utniesz :k , zawsze zaczyna się od bokkena.
_________________
Shobai-wa ushii-o shidare.
 
 
 
Ostoya 
Posiada 1 dan

Trenuję: WIng Chun, Tae Kwon Do, Bu Jutsu, miecz stylu Chen, szablę według Starzewskiego, miecz podług Meyera
Wiek: 36
Dołączył: 25 Maj 2009
Posty: 4
Skąd: z grodu kraka
Wysłany: 25 Maj 2009   

Nie wiem, czy nie piszę nieco za późno. Bo już minęło kilka miesiecy, ale pozwól drogi przedmówco, ze się nie do końca z Tobą zgodzę.

Nie mogę nigdy zdzierżyć, gdy słyszę jak ktoś mówi, że coś jest "najlepiej", "najbardziej". Nie chcę nikogo obrażać, ale jest to zwyczajnie brak znjomości innych stylów. Iaido istotnie jest stylem pięknym, z duchem, a jeżeli jeszcze jest dobrze prowadzony, w odpowiedniej atmosferze, wtedy istotnie sie można rozmarzyć. Niemniej nie oznacza, to, że inne style, jest w jakikolwiek sposób gorsze. Większosć zależy od samego człowieka - i tutaj nei chodzi o trenera - tutaj chodzi o Ciebie, jako o konkretną osobę. Każdy, kto chce cokowliek rozpocząć, najlepiej musi wpierw sprawdzić kim tak naprawdę jest. nie jest to proste, ba... powiem szczerze jest to najtrudniejsza rzecz jaką w życiu jesteś w stanie zrobić.
Polecam spróbowanie osiągniecia tego, że się tak brzydko wyrażę - empirycznie. Spróbuj, sprawdź, co Kraków i okolice ma do zaoferowania.

Poniżej jest lista szkół, które warto odwiedzić:
Koryukan dojo http://www.koryukan.ovh.org - tu jest zarówno iaido, jak i kendo - polecam zmieszać oba style, są neisamowicie przydatne
Bu Jutsu Kai - informacje: http://www.kenjutsu.com.pl - tutaj polecam zaglądnąć, spośród wy mienionych jest tutaj najstarsze kata w mieczu, jakie dotąd widziałem (i to nie tylko w Polsce)
Soshintokan dojo, info Piotr Białas - 691 701 060, tu jest iaido, inna szkoła niż iaido powyżej. Polecam sprawdzić, bo są duże róznice
Katori Shinto Ryu - obecnie treningi są w Staromiejskim Centrum Kultury na Wietora. Niemniej nie jestem pewny - mogli się przemieścić. Lepiej zaglądnąć.
Ale jednocześnie, kto chce mówić cokolwiek o walce mieczem, warto zaglądnąć na treningi ARMA, kontakt - Michał Pajda tel. 508 123 148, ich treningi sa na Blachnickiego 1. Nie walczą tutaj katanami, niemniej warto zaglądnąć jak wygląda walka bronią bliższą nam, Europejczykom

Pozdrawiam!
_________________
"Kto nie szanuje przeszłości, żyjąc tylko teraźniejszoscią, nie ma prawa do przyszłości"
http://stanica.eu
 
 
niky 
Posiada 1 dan


Trenuję: Aikido
Wiek: 52
Dołączył: 03 Cze 2009
Posty: 2
Skąd: Szczecin
Wysłany: 3 Czerwiec 2009   

...chyba lekko "popłynąłeś" z tą "walką" w Iaido ...kolego alucard... :)..
 
 
alucard998 
Posiada 1 dan


Trenuję: iaido
Wiek: 35
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 3
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 16 Czerwiec 2009   

Chyba nie rozumiem o co Ci chodzi z "popłynięciem" kolego "Niky"? :| Poza tym dalej uważam, że "najlepiej" walki kataną bo o to pytał Duiner nauczy się na zajęciach Iaido, tym bardziej, że takowa szkoła w Krakowie jest. Uważam tak ponieważ jest to sztuka walki nastawiona właśnie nam walkę kataną :k co nie oznacza, że zaniedbuje się trening ogólnorozwojowy i właśnie ze względu na to zaproponowałem właśnie iaido a nie np kendo. Zgadzam się z kolegą "Ostoya" (raczej nie będę próbował odmieniać imienia), że trzeba odkryć w czym jest komu najlepiej. Możliwe, że najlepiej nauki kataną nauczy się na zajęciach Aikido bo nie zapominajmy, że na aikido również prowadzi się zajęcia z kataną (choć w wielu szkołach omija się walkę niektórą bronią jak np kataną czy kijem bo, co jest niewątpliwie smutne). Jeśli chodzi o nieznajomość innych stylów to pozwolę się nie zgodzić. Próbowałem wielu stylów (właściwie wszystkich jakie mam dostępne w mojej małej mieścince Wałbrzychu i okolicach oprócz karate kyokushinkai) dla odkrycia tego, w którym mi najlepiej począwszy od aikido aż do tak odległej od poruszanego tu tematu capoeiry.
_________________
Shobai-wa ushii-o shidare.
 
 
 
GOKIGEN 
Posiada 1 dan


Trenuję: Aikido
Dołączyła: 02 Cze 2009
Posty: 3
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 16 Czerwiec 2009   

Spokojnie Wojownicy ;). Nicy'iemu chodziło chyba o to, że iaito to sztuka dobywania miecza a nie walki...
 
 
wojownik 
Szefu


Trenuję: BOKKEN
Dołączył: 22 Sty 2005
Posty: 1020
Wysłany: 16 Czerwiec 2009   

GOKIGEN napisał/a:
Spokojnie Wojownicy ;). Nicy'iemu chodziło chyba o to, że iaito to sztuka dobywania miecza a nie walki...

A wg mnie iaito to ani sztuka walki ani sztuka dobywania miecza :)
_________________
https://www.bokken.pl/blog-nc-1.html
 
 
alucard998 
Posiada 1 dan


Trenuję: iaido
Wiek: 35
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 3
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 16 Czerwiec 2009   

A według mnie nie iaito tylko iaido :) i jest to sztuka walki która jak najszybciej i w jak najmniejszej liczbie ruchów ma za zadanie zabić (pokonać) jak największą liczbę przeciwników :k więc jest sztuką dobywania miecza ale po jego dobyciu trzeba coś z nim zrobić i tego też uczy więc sztuką walki mieczem też jest. :)
_________________
Shobai-wa ushii-o shidare.
Ostatnio zmieniony przez alucard998 16 Czerwiec 2009, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Ostoya 
Posiada 1 dan

Trenuję: WIng Chun, Tae Kwon Do, Bu Jutsu, miecz stylu Chen, szablę według Starzewskiego, miecz podług Meyera
Wiek: 36
Dołączył: 25 Maj 2009
Posty: 4
Skąd: z grodu kraka
Wysłany: 17 Czerwiec 2009   

hmm, wiesz - iaido z samej zasady stylów do - nie ma podstawy w walce - ale w swoistym rodzaju rytuału. Dopiero przyrostek Jutsu - ma podstawę w walce i stosowaniu go w bitwach (najstarsze style - jak na przykład ten z bu jutsu kai - stosują style walki przeciwko przeciwnikom w zbrojach). I wbrew pozorom kendo, niestety nie ejst walką praktyczną jest swoistym rytuałem zamienionym w sport. Pewnie wzbudzę tym ogólny negatywny odzew, ale niestety tak jest. Chociaż powiem szczerze, że do czasu spotkania z kilkoma mistrzami kendo (jak Sensei Hessel) i przyglądnięciu się z bliska mistrzostwom kendo - wierzyłęm, że jest inaczej, ale nie jest.

historia z iaido jest niestety nieco mało chwalebna, ale mimo wszystko jest to bardzo rozwijająca sztuka - w połączeniu z kendo, gdzie podstawą jest perfekcja uderzenia, daje naprawdę piękna mieszankę.
Niemniej dalej polecam sprawdzenie każdego z kolei.

Vea!


PS: Ostoya sie odmienia. To jest herb mojej rodziny - tylko zapisany staropolszczyzną (nie istniało wówczas 'j' w zapisie języka polskiego)
_________________
"Kto nie szanuje przeszłości, żyjąc tylko teraźniejszoscią, nie ma prawa do przyszłości"
http://stanica.eu
 
 
Fish 
Posiada 4 dan

Trenuję: Trenowałem: Iaido/kenjutsu & Oyama Karate
Wiek: 35
Dołączył: 30 Maj 2005
Posty: 245
Skąd: Wrocław
Wysłany: 16 Lipiec 2009   

wojownik napisał/a:
GOKIGEN napisał/a:
Spokojnie Wojownicy ;). Nicy'iemu chodziło chyba o to, że iaito to sztuka dobywania miecza a nie walki...

A wg mnie iaito to ani sztuka walki ani sztuka dobywania miecza :)


Rozbroiłeś mnie szefie :D

Tłumaczony dowcip przestaje być zabawny, ale ponieważ chyba kilka osób nie zrozumiało - http://pl.wikipedia.org/wiki/Iaito
_________________
"Jedna rzecz jest tak pewna jak zgon,
My zmienimy się i rzeczy nam drogie zbledną,
Tak jak już zbladły nie raz,
Znikną tak jak piana na wodzie,
Jak na brzegu piach."
 
 
 
wojownik 
Szefu


Trenuję: BOKKEN
Dołączył: 22 Sty 2005
Posty: 1020
Wysłany: 16 Lipiec 2009   

Fish napisał/a:
wojownik napisał/a:
GOKIGEN napisał/a:
Spokojnie Wojownicy ;). Nicy'iemu chodziło chyba o to, że iaito to sztuka dobywania miecza a nie walki...

A wg mnie iaito to ani sztuka walki ani sztuka dobywania miecza :)


Rozbroiłeś mnie szefie :D

Tym że nie wiedzą co to iaito a tym bardziej co to iaido, czy czymś innym ? :)
_________________
https://www.bokken.pl/blog-nc-1.html
 
 
wojo 
Posiada 1 dan

Trenuję: BRAK
Dołączył: 10 Lip 2009
Posty: 3
Skąd: Wrocław
Wysłany: 29 Lipiec 2009   

Hehehe miła dyskusja. A zaczęło się od wykopanego z dawnych czasów posta hehehe
 
 
Fish 
Posiada 4 dan

Trenuję: Trenowałem: Iaido/kenjutsu & Oyama Karate
Wiek: 35
Dołączył: 30 Maj 2005
Posty: 245
Skąd: Wrocław
Wysłany: 27 Listopad 2010   

wojownik napisał/a:
Fish napisał/a:
wojownik napisał/a:
GOKIGEN napisał/a:
Spokojnie Wojownicy ;). Nicy'iemu chodziło chyba o to, że iaito to sztuka dobywania miecza a nie walki...

A wg mnie iaito to ani sztuka walki ani sztuka dobywania miecza :)


Rozbroiłeś mnie szefie :D

Tym że nie wiedzą co to iaito a tym bardziej co to iaido, czy czymś innym ? :)


Subtelnym podsumowaniem, pokazującym, że obie strony się mylą ;]
_________________
"Jedna rzecz jest tak pewna jak zgon,
My zmienimy się i rzeczy nam drogie zbledną,
Tak jak już zbladły nie raz,
Znikną tak jak piana na wodzie,
Jak na brzegu piach."
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group