Poprzedni temat «» Następny temat
cięcia kataną
Autor Wiadomość
romanz2 
Posiada 4 dan

Trenuję: br
Wiek: 47
Dołączył: 23 Kwi 2005
Posty: 543
Skąd: Warszawa
Wysłany: 10 Kwiecień 2006   

Shinkendo to całkiem fajna sztuka walki mieczem, zbliżona do Battodo. Ale ich Tameshigiri nie będę oceniać bo się na tym tak dobrze nie znam, ale całkiem fajnie walczą bokkenami. W polsce z tego co wiem jest kilka sekcji Shinkendo na śląsku.
_________________
Hax
 
 
aniol 
Posiada 2 dan

Trenuję: jiujitsu
Wiek: 51
Dołączył: 20 Sty 2006
Posty: 48
Skąd: Kraków
Wysłany: 10 Kwiecień 2006   

zapraszam do ksiegarni "Hetmańskiej" przy Rynku Głównym, ostatnio tam widziałem
_________________
spieszmy kochać ministrów - tak szybko odchodzą
 
 
GrafRamolo 
Posiada 2 dan


Dołączył: 22 Lip 2005
Posty: 54
Skąd: Warszawa
Wysłany: 15 Maj 2006   

Jest znaczaca roznica miedzy tameshigiri a suemonogiri. Jest na ten temat kilka dosc ciekawych publikacji osoby zainteresowane moga sobie poszperac w sieci a napewno znajda.
Zasadniczo tameshigiri to jedynie test miecza wykonywali go specjalnie do tego celu przeszkoleni ludzie nie majacy jednak nic wspolnego z szermierka. Umieli zadac jedno czy dwa ciecia w nieruchomy cel i na ich podstawie ocenic jakosc ostrza.
Trodnosci pojawiaja sie gdy dchodzi praca z dystansem, timingiem wtedy okazuje sie ze ciecie jest o wiele trodniejsze. Samo tameshigiri nie uczy niczego wiecej niz konkretnego ruchu potrzebnego do przeciecia maty, mozna sie tego wyuczyc po paru- parunastu treningach. Jest bardzo mila i przyjemna forma dopelniajaca nauke wladania mieczem. Polecam jednak po przejsciu etapu statycznego zabawic sie w ciecia z ruchu i na nie osadzonym celu, to jest naprawde trodne.
_________________
Pracownia artystyczna, broń Japonska, stroje, akcesoria i nie tylko.
 
 
romanz2 
Posiada 4 dan

Trenuję: br
Wiek: 47
Dołączył: 23 Kwi 2005
Posty: 543
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16 Maj 2006   

"Zasadniczo tameshigiri to jedynie test miecza wykonywali go specjalnie do tego celu przeszkoleni"

Zasadniczo jest pewna różnica między shitoka a shizanka. To pierwsze, to test miecza, a to drugie test osoby tnącej.

"Polecam jednak po przejsciu etapu statycznego zabawic sie w ciecia z ruchu i na nie osadzonym celu, to jest naprawde trodne."

Na razie byłem na jednym normalnym treningu tameshigiri i tam po przecięciu mat docinaliśmy resztki postawione na stojaku. Poza tym nie powiesz mi, że przecinanie fragmentu maty w locie to coś łatwiejszego od cięcia nie celu nie zamocowanego. Trening z dobieganiem itp. może być trochę niebespieczny jeżeli ćwiczy się np. w sali gimnastycznej, bo maty ociekają wodą i robi się ślisko.

Co do Suemonogiri- w terminologii Battodo nazywa się tak cięcia itto ryodan (albo dotan giri) czyli rozcięcie poziomo ustawionych mat.
_________________
Hax
 
 
GrafRamolo 
Posiada 2 dan


Dołączył: 22 Lip 2005
Posty: 54
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16 Maj 2006   

Ja przytaczam tylko rys historyczny opieram sie na książce "ARAI HAKUSEKI (1657-1725) . JOLY, HENRI L. AND INADA HOGITARO, ED. & TRANS. - Arai Hakuseki: The Sword Book in Honcho Gunkiko and the Book of Same Ko Hi Sei Gi of Inaba Tsurio. " wszelakie zastrzezenia prosze kierowac do autora owej publikacji.

Oczywiscie ze ciecie maty w locie jest bardzo trodne o tym wlasnie mowie ze to juz sztuka wyzszych lotow.
Coz trzeba uwazac jak sie stąpa...

Suemonogiri jest zupelnie czyms innym niz dotan giri.
_________________
Pracownia artystyczna, broń Japonska, stroje, akcesoria i nie tylko.
 
 
romanz2 
Posiada 4 dan

Trenuję: br
Wiek: 47
Dołączył: 23 Kwi 2005
Posty: 543
Skąd: Warszawa
Wysłany: 18 Maj 2006   

Mówię o nazwenictwie, nie o tym co jest czym.
_________________
Hax
 
 
Ostatni Samurai 
Posiada 1 dan


Dołączył: 26 Cze 2006
Posty: 8
Skąd: Rogoźno Wlkp.
Wysłany: 26 Czerwiec 2006   

polecam książkę senseia Piotrowicza pt. "Battodo", jest to podręcznik szermierki japońskim mieczem dla początkujących jak i dla zaawansowanych
_________________
" Droga miecza jest umiłowaniem "
 
 
marciniak
[Usunięty]

Wysłany: 16 Lipiec 2006   

Ostatni Samurai napisał/a:
polecam książkę senseia Piotrowicza pt. "Battodo", jest to podręcznik szermierki japońskim mieczem dla początkujących jak i dla zaawansowanych


Hmm, w sumie to się z Toba nie zgodzę. Akurat dla mnie żadna ksiązka nie nauczy jak ciąć, a już tym bardziej książka tego pana.
 
 
Ostatni Samurai 
Posiada 1 dan


Dołączył: 26 Cze 2006
Posty: 8
Skąd: Rogoźno Wlkp.
Wysłany: 16 Lipiec 2006   

Ja nie mówię, że nauczy, ale że jest przydatna w pojęciu ogólnie sztuki władania mieczem. A tak się składa "ten pan" ma 5 dan batto-do i jest jednym z najlepiej tnących ludzi w Europie.
_________________
" Droga miecza jest umiłowaniem "
 
 
marciniak
[Usunięty]

Wysłany: 17 Lipiec 2006   

Ostatni Samurai napisał/a:
Ja nie mówię, że nauczy, ale że jest przydatna w pojęciu ogólnie sztuki władania mieczem. A tak się składa "ten pan" ma 5 dan batto-do i jest jednym z najlepiej tnących ludzi w Europie.


Akurat dany niczego nie dowodzą...
 
 
Ostatni Samurai 
Posiada 1 dan


Dołączył: 26 Cze 2006
Posty: 8
Skąd: Rogoźno Wlkp.
Wysłany: 17 Lipiec 2006   

a czytałeś książke, że to wiesz ???!!! w takim razie ten 2 dan u ciebie pod nickiem też nic nie znaczy :mrgreen: :lol:
_________________
" Droga miecza jest umiłowaniem "
Ostatnio zmieniony przez Ostatni Samurai 17 Lipiec 2006, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
romanz2 
Posiada 4 dan

Trenuję: br
Wiek: 47
Dołączył: 23 Kwi 2005
Posty: 543
Skąd: Warszawa
Wysłany: 4 Sierpień 2006   

Tutaj nie ma co dyskutować, bo po prostu pewne osoby mają cholerne uprzedzenia do innych i żadne argumenty tutaj nie trafią. Ot skończy się na jałowej kłutni w stylu "a twój mistrz ma brzydką hakame"

Może i dany niczego nie dowodzą, ale tak czy siak na paweno ma większą praktykę tameshigiri chociazby rpzez wgląd na to, że ćwiczy Battodo.
_________________
Hax
 
 
Azazello 
Posiada 1 dan

Trenuję: laido
Dołączył: 04 Sie 2010
Posty: 1
Skąd: skądinąd
Wysłany: 4 Sierpień 2010   Katana treningowa Ronin

Niedawno kupiłem katanę "Ronin". Zapłaciłem za niego 400 zł. Miecz nie jest solidnie skonstruowany, lekko klekocze tsuba, przy każdym ruchu. Stal jest dosyć dobra, prędzej wygnie się, niż złamie. Katana jest dość ostra, chociaż dla wymagających, powinna być doostrzona. Jest to mój pierwszy miecz (sugerowałem się długością ostrza, ponieważ jestem dość wysoki). Trochę martwiłem się słabą solidnością całego miecza. Przy cięciu płyty pilśniowej ostrze trochę się pokrzywiło, lecz udało mi się je w miarę naprostować w imadle. Dzisiaj wziąłem kilka butelek z wodą i próbowałem cięcia. Udało mi się przeciąć je dość gładko (dół zostawał w miejscu, a odcięta połowa spadała swobodnie). Wcześniej próbowałem też na kartonowym rulonie, jednak cięcie doszło tylko do połowy, a reszta była uszarpana... Przed chwilą wróciłem ze spaceru, na którym bawiłem się w ogrodnika... Najprzyjemniejsze uczucie jest, gdy ostrze napotyka na lekki opór, po czym obiekt swobodnie spada na ziemię , jakby nic się nie stało... Następnym razem postaram się nagrać filmik. Pozdro dla wszystkich maniaków!:)

[ Dodano: 4 Sierpień 2010, 01:45 ]
Aha, zapomniałem dodać, że jestem całkowitym samoukiem. Próbowałem ciąć ten sam rulon w locie i poszło mi lepiej niż ze stojącym. Pociąłem bydlaka na 4 części, jednak chciałbym spróbować swoich sił na macie tatami...
 
 
 
Hanibal79r 
Posiada 1 dan
Chris

Trenuję: Shinkendo
Wiek: 45
Dołączył: 27 Wrz 2017
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27 Listopad 2017   

marciniak napisał/a:
Ostatni Samurai napisał/a:
polecam książkę senseia Piotrowicza pt. "Battodo", jest to podręcznik szermierki japońskim mieczem dla początkujących jak i dla zaawansowanych


Hmm, w sumie to się z Toba nie zgodzę. Akurat dla mnie żadna ksiązka nie nauczy jak ciąć, a już tym bardziej książka tego pana.


Po pierwsze nie Piotrowicz a Piotrkowicz
Po drugie nie ksiazka ma uczyc a nauczyciel. Ksiazka to tylko material. To oczywiste ze Sensei Piotrkowicz jest jednym z najbardziej doswiadczonych i wykształconych osób w zakresie mieczy japonskich i walki nimi. Co nie znaczy ze jest dobrym nauczycielem. Nawet wysoki nie oznacza ze ktoś powinien uczyc.
Dodam że Pana Piotrkowicza osobiście widzialem tylko raz (ostatni polsko japonski dzien białej broni) ale to co widzialem i słyszałem nie zrobiło na mnie dobrego wrażenia

[ Dodano: 2017-11-27, 23:33 ]
romanz2 napisał/a:
Tutaj nie ma co dyskutować, bo po prostu pewne osoby mają cholerne uprzedzenia do innych i żadne argumenty tutaj nie trafią. Ot skończy się na jałowej kłutni w stylu "a twój mistrz ma brzydką hakame"

Może i dany niczego nie dowodzą, ale tak czy siak na paweno ma większą praktykę tameshigiri chociazby rpzez wgląd na to, że ćwiczy Battodo.


Tyle ze sztuka walki mieczem samurajskim to cos wiecej niz tameshigiri i battodo. A wartosc czlowieka nie mierzy sie ilością danów czy kasy na koncie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group