Poprzedni temat «» Następny temat
Jak uważacie czy Katana to miecz czy szabla ?
Autor Wiadomość
romanz2 
Posiada 4 dan

Trenuję: br
Wiek: 47
Dołączył: 23 Kwi 2005
Posty: 543
Skąd: Warszawa
Wysłany: 24 Marzec 2006   

Dla Japończyków jest to raczej szabla :)

Co do dwuręczności- Gerwazy (Pan Tadeusz) miał oburęczną szable i skoro to było tak nazwane (autor wkońcu żył w tamtych czasach) można uznać te kryterium za nie ważne.
_________________
Hax
 
 
Yakubu
[Usunięty]

Wysłany: 27 Marzec 2006   

No i proszę jaka piękna, akademicka dyskusja :] A najlepsze jest to, że i tak do niczego nie dojdziemy - a postów już trochę nabiło ;P
 
 
wojownik 
Szefu


Trenuję: BOKKEN
Dołączył: 22 Sty 2005
Posty: 1020
Wysłany: 27 Marzec 2006   

Też ich za to podziwiam :wink: Dla mnie to bez znaczenia czy to miecz czy szabla bo dla mnie to katana :mrgreen:
_________________
https://www.bokken.pl/blog-nc-1.html
 
 
MMarciNN
[Usunięty]

Wysłany: 27 Marzec 2006   

wojownik napisał/a:
Też ich za to podziwiam :wink: Dla mnie to bez znaczenia czy to miecz czy szabla bo dla mnie to katana :mrgreen:
No i tu akurat Szefu trafił w sedno. Katana jest tak indywidualna że lepiej określać ją jako "Katane" a nie jakieś inne sformułowania. Ja też jakoś nie jestem przekonany do nazywania katany szablą, ale dyskusje prowadziłem bo jakichś definicji się trzeba trzymać.

No to może teraz się rozpiszemy na temat Sai ? Czy to sztylet czy nie ?:D Heh.. Było juz chyba na forum, ale równie ciekawa dyskusja by się rozwinęła ;)
 
 
LesioS 
Posiada 3 dan


Trenuję: Aikido
Wiek: 54
Dołączył: 10 Maj 2005
Posty: 134
Skąd: WK
Wysłany: 28 Marzec 2006   

MMarciNN napisał/a:
No to może teraz się rozpiszemy na temat Sai ? Czy to sztylet czy nie ?:D Heh..
Sai to "sadzeniak" :mrgreen:
_________________
“Do or do not... there is no try.”
Centrum Aikido Aikikai w Warszawie
 
 
 
Yakubu
[Usunięty]

Wysłany: 31 Marzec 2006   

Taaa, wchodzisz do sklepu:
-poprosze 2 sai
-ooo, cwiczy pan?
-nie, mam troche roboty w ogrodku...
 
 
Ishimaru 
Posiada 1 dan

Trenuję: Oyama Karate
Wiek: 31
Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 2
Skąd: Warszawa/PEKIN
Wysłany: 13 Grudzień 2006   

wypowiem się jednak o katanie

Nie wszystko jest tylko czarne albo białe katana ma w sobie coś z miecza i coś z szabli!
dla mnie mimo książkowych definicji katana zawsze zostanie mieczem! :k
 
 
 
jimdaboss 
Posiada 1 dan

Trenuję: brak
Dołączył: 01 Lip 2012
Posty: 1
Skąd: Grybów
Wysłany: 1 Lipiec 2012   

siemanko wszystkim jestem nowy i wpadlem tutaj przypadkiem bo tez mnie strasznie dreczy wasz temat wiec postanowilem sie wypowiedziec heh ... po 1 nazwwa katana dla japonczyka oznacza wszelakiego rodzaju bron biala sieczna poczawszy od obieraka do ziemniakow skonczywszy na jakims sierpie ... wiec uzywanie tej nazwy wobec szabli japonskiej jest bledne bo to tylko przyrostek np. koshigatana ( puginal zarzerwowany dla wojownikow wyzszej rangi) ... a jezeli chcecie juz uzywac nazwy katana w swoich wpisach to uzywajcie uschigatana (ostrze bojowe po polsku szabla)...a co do nazewnictwa i tlumaczenia jest wiele pogkadow i trzeba troche popisac o historii ... szabla japonska pierwszy raz wyplynela z wschodu na caly glob wraz z armia amerykanska po zakonczeniu 2 wojny swiatowej ... a jak wszystkim wiadomo ameryka kraj debili nie ma jakis specjalnych okreslen dla broni siecznej i dla nich szabla , puginal czy miecz to sword wiec bledne tlumaczenia i nie wiedza ludzi na temat rdz broni bialej zostawily to bledna nazwe ... a jezeli chodzi o polske to jeszcze jest coiekawa rzecz .. bo po 2 wojnie swiatowej jak wszyscy wiedza zapanowal u nas komunizm i wszystko co bylo historyczne i polskie bylo mega tepione .. a jak wiadomo pzrez wieki narodowym orezem Polakow byla szabla, wiec wraz z wladzami czerwonych czartow zaginelo slowo szabla i tyle mam na ten temat do powiedzenia heheheh i przepraszam za skladnie heh
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group