Poprzedni temat «» Następny temat
Łuk
Autor Wiadomość
Xaero 
Posiada 4 dan


Trenuję: sztuki walki
Wiek: 33
Dołączył: 09 Lut 2005
Posty: 381
Skąd: by tu wziąść kawuche
Wysłany: 26 Kwiecień 2005   Łuk

Jak myślicie czy łuk był przydatny a może ktoś z was ma doświadczenie w strzelaniu z łuku albo któś ma ów. Ja osobiście strzelam nie najgorzej (mój kolega posiada)
 
 
XFactor 
Posiada 4 dan


Trenuję: karate shotokan
Wiek: 42
Dołączył: 03 Lut 2005
Posty: 495
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27 Kwiecień 2005   

Kiedyś w dzieciństwie bawilem się ręcznie robionymi krótkimi łukami i włóczniami. To był cudowny czas... Teraz nie mam sposobności ani już tych chęci...
 
 
Arlo 
Posiada 2 dan
Furczący Arlo


Wiek: 46
Dołączył: 02 Mar 2005
Posty: 105
Skąd: Skarżysko Kamienna
Wysłany: 27 Kwiecień 2005   

mam luk, historia jego jest kreta i zawila dlatego tez ja omine. Luk jest profesjonalnym lukiem mysliwskim z kilkoma ustawianymi silami naciagu. To jestniesaqmowita maszyna, wygladem jest b. podobny do luku jaki mial niejaki Janek Rambo w filmie Rambo :D . Zginelo tylko jedno koleczko od przekladni ale przypuszczam ze dorobienie go u tokarza bedzie tanie. Luk jak dotad wisi ozdobnie na scianie. Jak mnie najdzie kiedys to palne mu foteczke i wrzuce. Naprawde robi wrazenie
_________________
Babylon must Fall!!!
 
 
 
Kegriz 
Posiada 2 dan

Trenuję: BRAK
Wiek: 48
Dołączył: 16 Kwi 2005
Posty: 57
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27 Kwiecień 2005   

kiedyś miałem zajawkę na strzelanie... (oczywiście z własnoręcznie wyrobionych łuków) ale z racji tego że mieszkam w Warszawie... to nie przywoziłem go od babci ze wsi bo i tak nie miałbym gdzi go używać... ale zabawa przednia :D
_________________
. .
 
 
Lague 
Posiada 1 dan

Wiek: 35
Dołączył: 26 Kwi 2005
Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 28 Kwiecień 2005   

Strzelanie do betoniarki z krzywych strzał bez lotek i ręcznie wykonywanych łuków z cięciwą będącą w rzeczywistości żyłką z kołowrotka wędki ojca :D
 
 
 
szwagier 
Posiada 4 dan

Wiek: 35
Dołączył: 11 Lut 2005
Posty: 228
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 23 Czerwiec 2005   

moze sie komus przyda
http://rycerze.egida.sanok.pl/stara/luki.html
http://www.freha.pl/viewf...45bbc143937f8fb
http://www.goldenarrow.com.pl/main.html
http://www.bowtime.waw.pl/index.html
Łucznicza w Polsce:

Literatura
* (wg daty wydania) A. Zarychta, Łuk i Łucznictwo, Wyd. Związku Strzeleckiego, Warszawa, 1927
* Z. Łotocki, Łucznictwo, Związek Strzelecki, Warszawa, 1934
* R. Zawiślański, Łucznictwo, Wydawnictwo Głównego Komitetu Kultury Fizycznej, Warszawa, 1952.
* A. Gromski, Broń łucznicza w języku polskim, Rzeszów 1955.
* M. Twardowski, Trening łucznika, Wydawnictwo Sport i Turstyka, Warszawa, 1957.
* R. Zawiślański, Łucznictwo dla wszystkich, Wydawnictwo Sport i Turstyka, Warszawa, 1963.
* J. Werner, Łuk w rozwoju historycznym - Katalog wystawy, Muzeum Narodowe w Krakowie, Krakow, 1969.
* J. Tyszkiewicz, O łuku i zatruwaniu strzał, Z otchłani wieków, vol. 36, 1970
* J. Werner, Polska broń - Łuk i kusza, Ossolineum, Wrocław, 1974.
* M. Głosek, L. Kajzer, Łuk średniowieczny znaleziony w Brzegu, Silesia Antiqua, vol. 19, 1977.
* E. Herrigel, Zen w sztuce łucznictwa,
* M. Twardowski, Poradnik łucznika - Monografie, podreczniki, skrypty AWF Poznań., seria skrypty, nr 81, Poznań 1989.
* J. Januszewski, M Twardowski, Mały słownik łuczniczy, Wydawnictwo Skryptowe AWF w Krakowie, Kraków, 1991.
* R. Prądzyński, Łuk jaki jest, Mówią wieki, maj 2000.
* R. Prądzyński, Gawędy łucznicze, Warszawa, 2000
* Hideharu Onuma,Dan i Jackie DeProspero, Kyudo - japońska sztuka łucznictwa, Diamond Books, Bydgoszcz, 2001
* T. Śmierzchalski, B. Przysiężna, Łucznictwo, seria: Program Szkolenia Dzieci i Młodzieży, Centralny Ośrodek Sportu, Warszawa, 2001.
* J. Jankowski, Łuk - drewniany łuk średniowieczny, Wyd. Replika, Poznań, 2002.
* Łucznictwo - teoria i praktyka szkolenia, Polski Związek Łuczniczy, Warszawa, 2002.
* Łucznictwo - sport dla wszystkich, Polski Związek Łuczniczy, Warszawa, 2002.
 
 
 
romanz2 
Posiada 4 dan

Trenuję: br
Wiek: 47
Dołączył: 23 Kwi 2005
Posty: 543
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23 Czerwiec 2005   

Strzelałem kiedyś na obozie karate... powiedzmy, że im mniej o tym powiem tym lepiej.

A wie ktoś, gdzie można dostać łuk samurajski lub ninja?
 
 
XFactor 
Posiada 4 dan


Trenuję: karate shotokan
Wiek: 42
Dołączył: 03 Lut 2005
Posty: 495
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23 Czerwiec 2005   

romanz2 napisał/a:
(ciach)A wie ktoś, gdzie można dostać łuk samurajski lub ninja?
Może stąd (kliknij mnie) coś Ci się spodoba...
 
 
Xaero 
Posiada 4 dan


Trenuję: sztuki walki
Wiek: 33
Dołączył: 09 Lut 2005
Posty: 381
Skąd: by tu wziąść kawuche
Wysłany: 26 Czerwiec 2005   

Najlepsze łuki są do Kyudo. Ale w polsce niedostępne :cry:
 
 
Sandayu Momochi 
Posiada 3 dan


Trenuję: Tenshin shoden
Dołączył: 29 Cze 2005
Posty: 139
Skąd: Anglia-Northampton
Wysłany: 1 Lipiec 2005   

w polsce są dostępne łuki typu kyudo tylko trzeba dobrze poszukać bądz zamówić ,można poszukać tutaj : http://www.freha.pl/ jest tam też z tamtąd kilka linków do sklepów łuczniczych (ale trzeba sie liczyc że wyrobienie takiego kyudo może kosztowac ok 500 - 600 + strzały bo są inne niż w przypadku łuków kompozytowych czy angielskich...)
np u Lukbisa jest łuk typu kyudo:
http://www.lukbis.pl/oferta.html#tradycyjne

Jeśli chodzi o doświadczenia z łukiem to mam tego sporo (do dzis trenuje łucznictwo tyle ze mam łuk kompozytowy nie kyudo).jesli ktos by kiedys zaczynal lucznictwo to musiaby zaczac od lukow o malych naciagach(i nie pisze tu o apaczach po 8 kg bo to sie mija z celem i jest nie oplacalne). powinno sie kupic łuk o naciagu ok 15- 17 kg (dla poczatkujacych) i kilka aluminiowych strzał(nie drewniane bo sie szybko łamia a na poczatku wystarcza a gdy sie lepiej nauczy strzelac to kupujesz drewniane). Jesli kiedys bedziemy strzelac to jest kilka sposobów my mamy tak zwany chwyt "śródziemnomorski" czyli tzymamy 3 palcami (bądz dwoma jesli mamy dosc sily) (a kciuk powinien byc schowany w dłoni) inny to indiański i wschodni.Jeśli chodzi o naciagnie to sa 2 sposoby 1 to do kacika ust a drugi do ucha(jesli mamy strzałe przy "uchu" to strzela sie trudniej bo strzała robi nam złe złudzenie i gdy patrzymy na grot mozemy poprostu zle strzelic. Plusem jest tego ze taka strzala leci duzo silniej i mocniej wbija sie w cel(wiedza o tym wszystkie podziurawione kartony ktore zmasakrowałem :D ).Powinno sie wiedziec ze gdy juz taki luk mamy nie powinnismy strzelac na "siłe"nie wyrabiamy skutecznosci i robimy te same bledy
na poczatku nacigamy do kad potrafimy a potem sila sama przychodzi z czasem.powinno sie robic krotke rozgrzewki ok 15 minut (na barki i ramiona bo one glownie pracuje) mnie wystarczaja pompki, brzuszki ,poprostu proste cwiczenia aby nie nabawic sie kontuzji(ktora moze skonczyc sie TRWAŁYM ! kalectwem).I spinac długiw włosy i chowac za koszule, nie ma nic gorszego niz strzala ktora wyrywa włosy(podobno moze skrecic sobie przy tym kark;/)
_________________
Ayamatsu-ha hito-no tsune, yurusu-ha kami-no kokoro.
 
 
Lothian 
Posiada 2 dan

Trenuję: iaido, shotokan
Dołączył: 06 Lip 2005
Posty: 86
Skąd: Z choinki ;)
Wysłany: 11 Lipiec 2005   

Łuki japońskie w rzeczywistości są "cienkie". Na głowę biją je łuki angielskie, tatarskie (wschodnie), a nawet indiańskie pod względem siły, zasięgu i celności.
_________________
Przed nami Wielka Przestrzeń...
 
 
kruk 
Posiada 1 dan


Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 1
Skąd: Biała Podlaska
Wysłany: 12 Lipiec 2005   

Witam. Mam łuk angielski zrobiony jeszce za czasów konuny czy może ktoś dać mi kilka wskazówek na temat tego jakią cieńciwe ( a dokładniej z czego by miała być) do niego założyć jak go zakonserwować i wszystko co się da. pozdrawiam.
_________________
Żyjemy nie tak jak chcemy, lecz tak, jak potrafimy
 
 
 
Xaero 
Posiada 4 dan


Trenuję: sztuki walki
Wiek: 33
Dołączył: 09 Lut 2005
Posty: 381
Skąd: by tu wziąść kawuche
Wysłany: 12 Lipiec 2005   

Xaero napisał/a:
Najlepsze łuki są do Kyudo. Ale w polsce niedostępne
Ja się źle wyraziłem. Możę nie najlepsze ale strzelanie z nich to sztuka.
Lothian napisał/a:
Na głowę biją je łuki angielskie
Łuki angielskie?? Słyszałem że anglicy używają kusz ale łuków może ktoś ma fote takiego??
 
 
Ryuzoku
[Usunięty]

Wysłany: 12 Lipiec 2005   

Cytat:
Łuki angielskie?? Słyszałem że anglicy używają kusz ale łuków może ktoś ma fote takiego??

łuki angielskie to coś o nazwie "long bow" czy długi łuk, mają one olbrzymią wilekość, a co za tym idzie i siłę, a korzystali nie tylko z kusz, przecież każde państwo za czasów łuku i miecza korzystał i z kuszy jak i z łuku...
 
 
Yoshindo 
Posiada 2 dan


Dołączył: 11 Lip 2005
Posty: 79
Skąd: Galicja
Wysłany: 12 Lipiec 2005   

Było wiele rodzajów łuków japońskich, miedzy innymi sportowe, na polowania, bitewne, ceremonialne itd. Różniły się wielkością, elastycznością i rodzajem cięciwy. Z tego co wiem to teraz używa sie dwóch rodzajów łuków: mniejszych i łatwiejszych do napinania używanych do kyuba-jutsu i bitewnych czyli dużych i trudnych w napięciu lecz za to miotających dalej używanych do kyu-do.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group