Poprzedni temat «» Następny temat
Hakamy, kimona i ogolne informacje
Autor Wiadomość
LesioS 
Posiada 3 dan


Trenuję: Aikido
Wiek: 54
Dołączył: 10 Maj 2005
Posty: 134
Skąd: WK
Wysłany: 22 Czerwiec 2005   

Gi oznacza ubranie (gi faktycznie nie jest dobrym określeniem, ale trudno). Hakama natomiast to samurajskie spodnie. Jak widać na załaczonym obrazku :lol: hakama jest częścią iaidogi (i nie tylko iaido).
_________________
“Do or do not... there is no try.”
Centrum Aikido Aikikai w Warszawie
 
 
 
romanz2 
Posiada 4 dan

Trenuję: br
Wiek: 47
Dołączył: 23 Kwi 2005
Posty: 543
Skąd: Warszawa
Wysłany: 22 Czerwiec 2005   

iaidoki, keikogi to górne części strojów :)
 
 
Xaero 
Posiada 4 dan


Trenuję: sztuki walki
Wiek: 33
Dołączył: 09 Lut 2005
Posty: 381
Skąd: by tu wziąść kawuche
Wysłany: 22 Czerwiec 2005   

http://kendo.gdynia.cdi.pl/page18.html
 
 
wojownik 
Szefu


Trenuję: BOKKEN
Dołączył: 22 Sty 2005
Posty: 1020
Wysłany: 24 Czerwiec 2005   

A jak jest praniem kimon ? z tego co mi powiedzial jeden z klientow to po 3 praniach rekawy mial 10 cm za krotkie :( jak jest u was ?
_________________
https://www.bokken.pl/blog-nc-1.html
 
 
romanz2 
Posiada 4 dan

Trenuję: br
Wiek: 47
Dołączył: 23 Kwi 2005
Posty: 543
Skąd: Warszawa
Wysłany: 24 Czerwiec 2005   

Za radami będę chodził do pralni z tym... w gruncie rzeczy raz na miesiąc pralnia to nie tak dużo w prównaniu do tego, jakbym miał kupować co pół roku nowe hakamy i keikogi
_________________
Hax
 
 
angelus88
[Usunięty]

Wysłany: 24 Czerwiec 2005   

wojownik napisał/a:
A jak jest praniem kimon ? z tego co mi powiedzial jeden z klientow to po 3 praniach rekawy mial 10 cm za krotkie :( jak jest u was ?
ja mam kimono z płótna żaglowego, mam 173cm ma ok 2 lata i było na wzrost 176cm, było zbyt duże teraz jest tak na styk. Ja piorę bluzę 2 razy w roku (koszulkę po każdym treningu) spodnie co 2 miesiące. Niestety kimona z płótna się kurczą przy pierwszych praniach. Z grubej plecionki (adidas) też ale dużo mniej. Widziałem w TV kolesi (czarne pasy) w jakimś programie na tyrniejach lub pokazach (już nie pamiętam) którzy ewidentnie mieli zbyt krótkie rękawy i nogawki, więc chyba niektórym odpowiada mniejsze kimono. Wrzucam kimono z innym praniem (ale takim żeby nie zabarwiło) na 30'
 
 
Yakubu
[Usunięty]

Wysłany: 5 Lipiec 2005   

Hakama to spodnie samurajskie, stosowane np. w iaido, kendo, aikido. Gi to bluza, która różni się dla poszczególnych dyscyplin: np. do kendo musi ona mieć odpowiednią gramaturę ok 15-20 OZ, ponieważ stanowi ona swoją grubością pewną ochronę przed ciosami uderzającymi poza bogu (a także dobrze chłonie litry potu). Hakamy kosztują już od 120 (poliester), bluzy w zależności od dyscypliny i gramatury od powiedzmy 90 wzwyż ( keikogi do kendo ok 180). Znane mi firmy to maturo, hokkaido. Polecam poniższy adresik - to sklep prowadzony przez spoko człowieka z Poznania, z filią również w Łodzi. Teraz także możliwy jest zakup via net.

http://www.samuraj.canpol.pl/

Ktoś pytał o wiązanie hakama - polecam poszukać na necie, jest pełno stron o kendo, iaido gdzie jest to opisane. Przykłady:

http://kimonoo.net/ham-1.html
http://www.mushinkankendo.com/kendo_uniform.html
http://www.bujindesign.com/use_hakama.html

Jeśli chodzi o końcowy węzeł to są różne sposoby: niektórzy wiążą sam węzeł, inni z kokardą. To już twój wybór. :]
 
 
GrafRamolo 
Posiada 2 dan


Dołączył: 21 Lip 2005
Posty: 54
Skąd: Warszawa
Wysłany: 30 Lipiec 2005   

Gi to okreslenie na górna cześć stroju Keikogi czyli bluza to inaczej górna cześć stroju do treningu Keiko=trening Gi=górna szęść garderoby, w wolnym tłumaczeniu.

Nie polecam hakam z tworzywa sztucznego, zle się układają brzydko wyglądają nie trzymaja fasonu i nie daje sie ich złożyć i bardzo się gniotą, bawełna to jedyne słuszne rozwiązanie.
_________________
Pracownia artystyczna, broń Japonska, stroje, akcesoria i nie tylko.
 
 
wojownik 
Szefu


Trenuję: BOKKEN
Dołączył: 22 Sty 2005
Posty: 1020
Wysłany: 23 Sierpień 2005   

romanz2 napisał/a:
W jakiej temp. i ew. innych warunkach prać Hakamę i Keikogi?? Miałem kartkę o tym gdy je dostałem ale wyrzuciłem ją :oops: . Pytam, bo chcę zanieść je do pralni. To chyba najlepsze wyjście?
Judogi - 30 'C
Keikogi max 40 'C
Hakama max 40 'C

WSZYSTKO PRAĆ RĘCZNIE ! ( choć trzeba zwracać uwage co pisze producent ).

Tylko powiedzcie mi jak biły materiał mozna wyprac dokłądnie ręcznie ? Hakame co najwyżej odświerzymy troche ale judoge chyba nam się nie uda w ręcznie dobrze wyprać.
_________________
https://www.bokken.pl/blog-nc-1.html
 
 
Wachu 
Posiada 1 dan


Trenuję: Aikido, Kendo
Dołączył: 18 Cze 2005
Posty: 23
Skąd: Kłodzko
Wysłany: 23 Sierpień 2005   

Wielokrotnie prałem w pralce swoje keikogi i niewiele mi się zmniejszyło. Jakoś wyszło że ręcznie nigdy nie prałem tego.
 
 
 
wojownik 
Szefu


Trenuję: BOKKEN
Dołączył: 22 Sty 2005
Posty: 1020
Wysłany: 10 Listopad 2005   

Mam pytanie do was odnośnie dobrania rozmiaru kimona dla kobiety.
Rozmiary 92 w biuscie i 62 w pasie :wink: a wzrost 170 cm Niby nic takiego ale żaden rozmiar teoretycznie nie będzie pasowął na taką pania bo w 170 sie utopi a 160 mzoe byc minimalnie za mala ( boje się że spodnie będa za krótkie ). Choc góra powinna byc dobra jak na taka szczupłą osobę. Jednak czy w pasie nie będzie za szerokie ?

Wiem że zaraz mi powiecie że trzeba ubrac bo inaczej nie da sie sprawdzic, ale mzoe sa kimona szyte spacjalnie dla pan ? Slyszeliscie o czyms takim ?
 
 
szwagier 
Posiada 4 dan

Wiek: 35
Dołączył: 11 Lut 2005
Posty: 228
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 10 Listopad 2005   

ja myśle ze lepiej niech wybierze te kimono na 160 bo te na 170 bedzie z pewności za duze szczególnie ze to kobieta. Ja mam 182 cm wzrostu a kupowałem kimono na 170 8) wiec ta numeracja nie jest do konca dopasowana po prostu trzeba zapytac sprzedawce o wymiary i wtedy sie zmierzyć i wybrac interesujący nas rozmiar :D a o kimonach do sztuk walki dla pań do tej pory nie słyszałem
 
 
 
angelus88
[Usunięty]

Wysłany: 11 Listopad 2005   

Ja miałem jeszcze wybór 164 i 168 ,mam 172 cm wzrostu i na 168 jest dobre , to zależy do czego ma być kimono i od numeracji producenta, jeśli jest to dziewczyna a kimono ma być do sportów chwytanych polecam 170 i podwinąć trochę nogawki oraz rękawy (bo zbyt krótkie tak jak zbyt długie przeszkadzają w ćwiczeniach), jeśli kobieta (nie rośnie już) szukać pośredniego rozmiaru, o kimonach do MA dla pań nie słyszałem. Popieram przedmówców: najlepiej zmierzyć. Jeśli ktoś kupuje wysyłkowo wysłać 2 i umówić się np. że to złe odeśle, tyle że tu raczej trzeba mieć już do kogoś zaufanie (że odeśle). Swoją drogą bardzo ładne wymiary :wink:
 
 
Yume-chan 
Posiada 1 dan

Trenuję: Aikido
Wiek: 26
Dołączyła: 29 Cze 2012
Posty: 1
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29 Czerwiec 2012   

Pytanie - z jakiego materiału są wasze hakamy? nie zamierzam w niej ćwiczyć, spokojnie :mrgreen: potrzebna mi do cosplay'u, a nigdzie nie mogę znaleźć informacji o dobrej grubości materiału. Chcę, żeby dobrze wyglądały moje portki ^^ a może macie namiary na dobry sklep z materiałami, w którym mogłabym taką tkaninę nabyć? stacjonarny w Warszawie albo internetowy ^^
_________________
Hito wa mikake ni yoranu mono...
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group