Poprzedni temat «» Następny temat
czy niepełnoletnim można sprzedawać broń ?
Autor Wiadomość
wojownik 
Szefu


Trenuję: BRAK
Wiek: 39
Dołączył: 22 Sty 2005
Posty: 1060
Wysłany: 2007-06-22, 11:02   czy niepełnoletnim można sprzedawać broń ?

No właśnie jak w temacie. Co o tym myślicie? W sklepie jest nunchaku, katany, shurikeny, kije itd. W sumie to nigdzie nie można jasno znaleźć konkretnej odpowiedzi na takie pytania :( Wiadomo, że np wiatrówki to na dowód i trzeba pesel podać (chyba że się coś zmieniło). Ale co z takim shurikenem? Może być tak samo groźny, albo nawet bardziej w rękach kilkuletniego dzieciaczka. Ostatnio mam sporo takich pytań związanych z pozwoleniami a odpowiedź na to trudno uzyskać. Patrząc np na allegro to tam już prawie nic nie wolno: tonfy, batony i shuriekny już są na czarnej liście.
_________________
http://atrapygumowe.pl
 
 
Zarun 
Posiada 2 dan


Trenuję: Aikido
Dołączył: 16 Maj 2007
Posty: 54
Skąd: z Europy
Wysłany: 2007-06-23, 17:44   

Rzeczywiście, mały dzieciakom raczej ostrej broni nie powinno się sprzedawać. Ale takiego bokkena albo kij, czemu nie? Ostrą bronią może sobie coś zrobić i po co mieć potem takiego dzieciaka na sumieniu i ewentualnie słuchać narzekań rodziców, no, sprawa sądowa pewnie nawet może być. Osobiście nie jestem pełnoletni ale i tak kupuję na moją mamę i ona dobrze o tym wie (bo niby kto przelew zrobi ^^). Ostrą bronią też bym sobie raczej nic nie zrobił ale taki 10-latek o niezbyt wysokiej inteligencji to kto wie. :/

Co do pozwoleń, takie jest prawo, zabraniają bez problemu w błyskawicznym tempie, ale o pozwoleniach to nie raczą pomysleć. Jeśli by zaś były to domyślam się, że kosztowałyby parę stówek. =='
 
 
 
Lothian 
Posiada 2 dan

Trenuję: iaido, shotokan
Dołączył: 06 Lip 2005
Posty: 86
Skąd: Z choinki ;)
Wysłany: 2007-06-23, 20:37   

Nie znalazłem żadnych przepisów nie pozwalających nieletnim sprzedawać broni, na którą nie potrzeba pozwolenia (rejestracji). Wydaje mi się, że powinien się tu włączyć zdrowy rozsądek sprzedającego (ale cóż to znaczy? :| ). Z drugiej strony znajdzie się niejeden niepoważny dorosły, który dokona zakupów na prośbę małoletniego... No niestety - dziura w przepisach (nie pierwsza, nie ostatnia).
_________________
Przed nami Wielka Przestrzeń...
 
 
uguisu 
Posiada 2 dan


Trenuję: budo ninpo taijutsu
Wiek: 46
Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 91
Skąd: zielona góra
Wysłany: 2007-06-23, 21:10   

Z tego co wiem, to przepisy określają sprzedaż materiałów i przedmiotów niebezpiecznych; w tym m. innymi broń palna na którą nie trzeba pozwolenia (straszaki, startery) broń biała, materiały wybuchowe i materiały pirotechniczne, jako niedozwolone w sprzedaży niepełnoletnim. W tym roku ma też wyjść rozporządzenie o zakazie sprzedaży osobom niepełnoletnim przedmiotów (zabawek) przypominających broń. Nalega na to UE.

W każdym razie w momencie kiedy masz wątpliwość, w przypadku, kiedy nie możesz znaleźć regulacji prawnej, radzę zwyczajnie zwyczajnie zapytać własnego sumienia ;)

Tutaj są przybliżone przepisy odnośnie broni: Zwróć uwagę zwłaszcza na ostatni akapit!
Cytat:
W rozumieniu cyt. wyżej ustawy (art. 4) bronią jest:

* broń palna, w tym broń bojowa, myśliwska, sportowa, gazowa, alarmowa i sygnałowa,
* broń pneumatyczna,
* miotacze gazu obezwładniającego,
* narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu:

a. broń biała w postaci

* ostrzy ukrytych w przedmiotach niemających wyglądu broni,
* kastetów i nunczaków,
* pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału,
* pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujących kij bejsbolowy,

b. broń cięciwowa w postaci kusz,
c. przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej (popularnie - paralizatory).

Nie jest wymagane pozwolenie na:

* posiadanie broni palnej wytworzonej przed 1850 rokiem lub repliki tej broni,
* gromadzenie broni w zbiorach muzealnych na podstawie odrębnych przepisów,
* dysponowanie bronią przez przedsiębiorców dokonujących obrotu bronią i amunicją na podstawie koncesji lub świadczących usługi rusznikarskie na podstawie odrębnych przepisów, o ile jest to związane bezpośrednio z prowadzeniem działalności gospodarczej,
* używanie broni w celach sportowych, szkoleniowych lub rekreacyjnych na strzelnicy działającej na podstawie zezwolenia właściwego organu,
* posiadanie broni alarmowej o kalibrze do 6 mm,
* posiadanie ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego,
* posiadanie paralizatorów o określonych parametrach tj. przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej10 mA
* używanie broni sygnałowej do celów wzywania pomocy, ratowniczych, poszukiwawczych oraz w trakcie imprez sportowych,
* posiadanie broni palnej pozbawionej cech użytkowych,
* posiadanie broni pneumatycznej

Mimo, że niektóre rodzaje broni można posiadać bez pozwolenia, to przedmioty te nie tracą przymiotu broni i w związku z tym sprzedawać je mogą tylko podmioty posiadające koncesję na obrót bronią i amunicją.
Prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu bronią i amunicją bez koncesji jest przestępstwem określonym w art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. Nr 67, poz. 679) zagrożonym karą pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Przestępstwem określonym w art. 37 cyt. wyżej ustawy jest również sprzedaż takiej broni (na posiadanie, której nie jest wymagane pozwolenie) osobie niepełnoletniej i jest ono zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
_________________
Biru obin-de ni-hon kudasai.
www.madeinchina.art.pl
Ostatnio zmieniony przez uguisu 2007-06-23, 21:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Zarun 
Posiada 2 dan


Trenuję: Aikido
Dołączył: 16 Maj 2007
Posty: 54
Skąd: z Europy
Wysłany: 2007-06-24, 19:37   

Hmmm, ciekawe ile Wojownik powinien już siedzieć w więzieniu, pewnie dożywocie by dostał. hehe xD

Z tego co tam jest napisane to dochodzę do wniosku, że nie można chyba nawet bokkena mieć... Ba, escrimy też! Chyba Kononowicz zrealizował swój plan "nie będzie niczego" :/
 
 
 
wojownik 
Szefu


Trenuję: BRAK
Wiek: 39
Dołączył: 22 Sty 2005
Posty: 1060
Wysłany: 2007-06-25, 08:24   

A dlaczego ja mam niby siedzieć? To rodzicie pozwalają dzieciakom kupować ze swoich konto na allegro. To samo jest w sklepie. Widać, że pisze do mnie dziecko (np chłopak) a podaje dane adresowe mamy.

Nie mam możliwości sprawdzenia wszystkich. Mogę jedynie się domyślać, ze to dziecko ma 10 lat.
_________________
http://atrapygumowe.pl
 
 
uguisu 
Posiada 2 dan


Trenuję: budo ninpo taijutsu
Wiek: 46
Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 91
Skąd: zielona góra
Wysłany: 2007-06-25, 09:38   

Jeśli chodzi o przepisy i prawne regulacje, nie ma w Tobie winy. Jeśli sprzedaż następuje drogą internetową a według danych kupującym jest osoba dorosła, to nie masz powodu odmówienia sprzedaży. A inna sprawa, że dzieciaki zawsze znajdą sposób, żeby sobie nabyć "zabawkę".
Nie wiem też, co się dzieje z banowaniem aukcji z tonfami i pałkami, bo jak do tej pory jest zakaz posiadania, a nie zakaz sprzedaży. Brak regulacji prawnych pod względem tych przedmiotów jest ciągle mocno dokuczliwy, tak dla sprzedawców, jak i kupujących.
Tak czy inaczej, dopóki według papierów sprzedajesz osobie dorosłej nie masz się czym martwić, chyba, że w wiadomości od kupującego w jakiś sposób ewidentnie widać, że dzieciak podszywa się pod rodzica, i są podstawy do podejrzeń, to w przypadku gdyby sprzedana przez Ciebie broń posłużyła do przestępstwa, możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności z tytułu niezastosowania wszelkich środków bezpieczeństwa związanego z handlem przedmiotami niebezpiecznymi. Ale to przypadek raczej hipotetyczny, (zdarzały sie podobne sytuacje w branży "fajerwerkowej") Przynajmniej tak mówią moi znajomi ze służb mundurowych :)
_________________
Biru obin-de ni-hon kudasai.
www.madeinchina.art.pl
Ostatnio zmieniony przez uguisu 2007-06-25, 09:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Antek1986 
Posiada 1 dan

Trenuję: brak
Dołączył: 27 Maj 2014
Posty: 7
Wysłany: 2014-06-02, 13:22   

Jak dla mnie to rodzice powinni pilnować dzieci. Sprzedawca z definicji sprzedaje towar, przecież nie będzie klientów sprawdzał ciągle
 
 
barszcz162 
Posiada 1 dan

Trenuję: Karate
Dołączył: 04 Cze 2014
Posty: 4
Wysłany: 2014-06-04, 22:09   

Powinni być jak w Teksasie w USA :)
 
 
kasikaw22 
Posiada 1 dan

Trenuję: brak
Dołączył: 21 Lip 2014
Posty: 4
Wysłany: 2014-07-24, 11:08   

to chyba jakieś nieliczne przypadki


szamba
Ostatnio zmieniony przez kasikaw22 2014-10-09, 22:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jedi 
Posiada 1 dan

Trenuję: tenis i łucznictwo
Wiek: 20
Dołączyła: 09 Lis 2012
Posty: 27
Skąd: Paczkowo
Wysłany: 2014-08-13, 19:45   

A propos materiałów niebezpiecznych. Mogę kupić saletrę potasową czy azotan (V) amonu, węgiel drzewny i siarkę, a następnie z tego zrobić proch strzelniczy;-) A mam 16 lat. Gdybym się uparła mogłabym zrobić metę, o opium już nie wspomnę. A tu prawo zabrania mi posiadania kuszy (która jest bezpieczniejsza niż łuk, który mam), no sorry.
_________________
Come to the dark side, we have cookies.
 
 
madmax27
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-17, 10:46   

Samo to że posiadasz taką wiedzę to jesteś niebezpieczna, już Cie lubię :D
 
 
niedozwolonanazwa 
Posiada 1 dan

Trenuję: MT
Dołączył: 30 Lip 2014
Posty: 44
Wysłany: 2014-09-04, 13:38   

W Polsce nie jest to możliwe,aby posiadać bron trzeba być co najmniej pełnoletnim,chociaż są wymogi gdzie granica wieku jest zawyżana do powiedzmy 21 lat,wszystko zależy o jakim rodzaju broni mówimy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group